Finans Manşet

Forex Piyasası

KONUT KREDİSİ DOSYA MASRAFLARI NASIL ALINIR ?

Ev sahibi olmak için bankaların kapısını çaldığımızdayüksek faizlerin yanında bizi bir de dosya masrafları bekler.

Dosya masrafı 500 lira ile 2500 lira arasında değişen miktarlarda çektiğiniz kredi tutarına göre değişmektedir.  Geçmişe dönük olarak bankaların aldığı dosya masrafları yargıtay kararı ile geri ödenmeye başlandı.

Konut kredisi dosya masraflarını bankalar ödemek istemiyor. Binlerce insanın geçmişe dönük dosya masrafları geri ödemek bankalara büyük maddi külfet olmaktadır.

Konut kredisi dosya masraflarını almak için hakkını arayan müşterilerine dosya masrafları ödenirken herhangi bir girişimde bulunmayan müşterilere ödenmemektedir.  Anlayacağınız ağlamayan çocuğa emzik verilmiyor. Paranızı almak için hakkınızı aramalısınız.

Konut kredisi dosya masraflarını almak için ilk önce bankaya gidiyorsunuz. Kredi çektiğiniz kredinin sözleşme örneğini bireysel müşteri temsilcisinden istiyorsunuz.

Kredi miktarı kredi vadesi çekim tarihi kesilen dosya masrafı gibi tüm bilgileri not alıyorsunuz.

İl ve ilçe merkezlerinde kaymakamlık ve valilik binalarında yer alan tüketici hakam heyetine giderek konut kredi dosya masraflarını geri alabilmek için forum dolduruyorsunuz forumda kredi çektiğiniz banka kesilen dosya masraf miktarı tarih gibi bilgileri doldurup belgeyi tüketici hakem heyetine teslim ediyorsunuz.

Tüketici hakem heyeti 15 gün içinde bankaya savunma yapmasını istiyor. Yargıtay kararından dolayı bankalar tüketici hakem heyetine sizden aldığı haksız kazanç olan dosya masrafı için açıklamada bulunamıyor.

15 gün içinde dönüş olmadığından tüketici hakem heyeti sizi haklı bularak bankaya icra takibi yapabileceğiniz karar yazısını size gönderiyor.

Bu karar yazısı ile bankaya gittiğinizde banka tarafınıza dosya masraflarını ödemektedir. Ödeme yapmadıpı durumda elinizdeki karar yazısı ile bankaya icra takibi başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.