Finans Manşet

Forex Piyasası

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kredi kartı ve kredi borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda kara listeye girmek kaçınılmazdır. Kara listeden çıkmak için gerekli olan miktarları ödeyerek borcun kapatılması durumunda 4-5 yıl gibi bir zaman geçmesi gerekir. Bu sürenin bitiminde kara listeden çıkmak mümkün olacaktır.

Ancak kredi notunun oluşması için gerekli olan ekonomik işlemlerin de yapılması gerekir. Bankalar size kredi kartı vermeyeceği için bankadaki mevduat hesaplarınızla para kazanmanız söz konusu olacaktır.

Kredi Sicili Bilgileri Neleri İçerir?

Son 5 yıl içinde kapanmış olan tüm kredili ürünler bu listede yer alır. Ödenmeyen borçlar 5 yıl geçse bile sicilde yer almaya devam eder. Bu yüzden kredi sicilinizin oluşması için önünde sonunda borçlarınızı ödemeniz gerekecektir.

Yasal takibe alınmış olan kredilerin bulunduğu bu listede, kredi kayıt bürosunda bulunan bilgiler de yer almaktadır. Sicili bozuk olan birinin borçlarının tamamını ödemesi, az da olsa bir birikim yapması ve 5 yıl beklemesi durumunda kredili ürünlerden yararlanma imkanı da ortaya çıkacaktır. Kara listeden çıkma süresi tamamen sistemle ilgili olduğundan bu sürecin etkilenmemesi için her zaman ödeyebileceğiniz kadar kredi çekmeniz gerekecektir.

Kara Listeden Hızlıca Çıkmak

Eskiden ön ödemeli ve düşük limitli kredi kartı kullanmaya izin veren bankalar kredi sicilinin düzelmesini sağlıyordu. Ancak günümüzde bu tür kartlar da verilmediği için en iyi çözüm gelirinize göre belirli bir miktar kenara atarak para biriktirmek ve kredili ürünlere meyletmemek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.