Finans Manşet

Forex Piyasası

Altın ve Altın Piyasaları

Ülkelerin içinde bulundukları ekonomik ve sosyal durumlar ülkede yaşanan sıcak ya da soğuk gelişmeler siyasi politikalar işveren ve işçi ilişkileri. Bunların hepsini toplu olarak değerlendirdiğinizde hepsinin aslında ülkede yaşayan vatandaşlara ve vatandaşların cüzdanlarına doğrudan etki eden oluşumlar olduğu açıkça görülür.

Yaşanan iyi ya da kötü tüm olaylar aslında direkt olarak ekonomiyi etkilemektedir. Bu sebepledir ki insanlar ellerinde mevcut birikmiş olan paralarını sağlam bir yatırıma dönüştürmeyi isterler. Peki, size paranızı en rahat hangi yatırım aracına yatırırsınız diye sorsalar ne cevap verirsiniz? İşte o güvenilir yatırım araçlarından biri Altın.

Altın ve altın piyasalarında güncel durum

Altın piyasası çok yavaş bir şekilde yatırımcısına kar elde ettiriyor olsa da diğer yatırım araçları gibi sürekli olarak dalgalanmalar göstermemekte ve her dalgalanma evrelerinde önce ki ile sonra ki fiyat arasında uçuk rakamlar meydana getirmemektedir.

Tabii ki altının size sağlayacağı kar oranı da yatırım miktarınıza oranla doğru orantılı olacaktır. Yatırım olarak 100.000 TL sini altına yatıranla 10.000 TL sini altına yatıranın kazandığı elbette bir olmayacaktır. Ancak şu da bir gerçektir ki günümüzde hangi yatırım aracını ya da hangi kar sağlayıcı piyasayı değerlendirirseniz değerlendirin bu piyasalar içerisinde en sakin ve zarar etme olasılığı yani risk oranı en düşük olanı Şüphesiz ki altın piyasasıdır.

Günümüzde de çoğu sermaye piyasalarına oranla altına yapılan yatırım hiçte azımsanacak boyutta değildir.

Özellikle de kadınların vazgeçilmezi olan altın çok eski tarihlerden beridir gerek birikim yoluyla yastık altına atılan gerekse de düğün ya da önemli merasimler de bir hediye olarak takılan takılardan birikim şekline dönüşmekte ve bu yolla değerlendirilmekte hem de zor günler için bir kurtuluş olarak görülmektedir.

İlerleyen tarihlerde piyasaların durumu ne olur altının yerine farklı bir alternatif kanal bulunur mu bilinmez ama şu da bir gerçek ki altın yatırım piyasalarında daha epey bir süredir yerini koruyacağa benziyor.

Özellikle de istenilen anda hiç sıkıntı çekilmeden hemen her yerde kuyumcular sayesinde anlık olarak nakde çevrilebiliyor olması altını cazip ve vazgeçilmez kılan ayrı bir özelliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.