Finans Manşet

Forex Piyasası

Borsa Nasıl Oynanır Riskli Midir

Borsa kar elde etmek için önemli bir yatırım araçlarından birisidir. Ülkemizde de olmak üzere birçok ülkede bazı büyük borsa kurumları kurulmuştur. Borsaya para yatırmak ve borsadan kar elde etmek istiyorsanız bunun için bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Borsa oynamak için elinizde bir miktar para bulunması gerekmektedir.

Eğer elinizde yeteri miktar borsaya yatırmak için para varsa ve bunun için yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Borsadan nasıl kar elde edildiğini yatırımınızın nasıl değerlendirildiğini hangi şirketler aracılar tarafından kullanıldığını merak edebilirsiniz. Borsa paranızı güvenli bir şekilde değerlendirebileceğiniz kurumsal bir piyasadır.

Borsa oynamak yani borsa yatırımcısı olabilmek için kendinize bir hesap açtırmanız gerekiyor. Hesabınızı bir bankada açtırırsınız ve aracı kurumunuza bu hesabın tanımlanmasını yaparsınız. Tüm bu sistemler ise Sermaye Piyasası Kurulu ile Takasbank tarafından denetlenmektedir. Paranız Takasbank bünyesinde saklanmaktadır ve online bankacılık işlemlerine benzer şekillerde hesap kontrolü yapılabilmektedir.

Borsadan hesap açtırma işlemi banka hesap işlemlerine benzemektedir. Herhangi bir bankaya giderek borsa hesabı açtırmak istediğinizi talep ettiğinizde size gerekli olan işlemleri yapacaklardır. Hesabınız açıldıktan sonra hesabınıza istediğiniz miktar para yükleyerek borsa ile oynayabilirsiniz. Bu sistemle güvenilir bir şekilde borsaya para yatırabilir kar elde edebilirsiniz.

Borsada İşlem Yapmanın Riskleri

Borsada doğru zamanda doğru pozisyonda olmak riskinizi azaltan önemli faktörlerden biridir. Her zaman kazanma hırsı sizi daha çok yanılgıya doğru götürür. Bazı hisselerden minimum zararla çıkmak diğer fırsat kapılarını değerlendirmenizi sağlar.

Bir hisse senedi her zaman artamaz

Toplumda bazı hisse senetlerine dair ömrü boyunca artacağına dair hisler uyanmaktadır. Bu son derece yanlış bir görüş olup, bu tarz hisseler yerine daha sürprize açık geleceği parlak kağıtlar tercih edilmelidir. Unutmayın ki hiç bir hisse ömrü boyunca artamaz, sürekli olarak dalgalı hareketler izler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.