Finans Manşet

Forex Piyasası

Ev Sahibi Olmak İçin İhtiyaç Kredisi mi, Konut Kredisi mi Avantajlı?

Türkiye’de enflasyonun daimi olarak yüksek oranlarda seyretmesi, insanların da zaten az kazanıyor olmaları nedeniyle kiracı olmak, ev sahibi olmaktan daha zor hale geldi. Her yıl % 30’lara varan zamlar yapan ev sahipleri, kiracıları canından bezdirmiş durumda.  Hal böyle olunca da vatandaşlar hem geçimlerini sağlamak hem de ev kirası ödemekte zorlanıyorlar. Çoğunluğu asgari ücret ve biraz üstünde maaş alan vatandaşlar, ülkenin büyük kısmını oluşturuyor bildiğiniz üzere. Hiç birimiz durumu çok çok iyi kişiler değil, üç aşağı beş yukarı aynı ekonomik kulvarların bireyleriyiz.

Yaşadığımız bu problemler ötürü ev sahibi olmak, en azından ödeyeceğimiz kira ücretini kendi evimize ödeyip rahata kavuşmak istiyoruz. Tam bu noktada bankalara ve kredi arayışlarına giriyoruz. Ev sahibi olmak için ihtiyaç kredisi mi yoksa konut kredisi mi daha avantajlı araştırmalarına başlıyor ve büyük soru işaretleri ile ortada şaşırıp kalabiliyoruz. Tamamen o anki ekonomik vaziyete bağlı olan bu durum, büyük farklılıklar göstermektedir. Ancak genelde ihtiyaç kredilerinin faizi biraz daha az oluyor.

Bu durumda ihtiyaç kredilerine yönelmek mantıklıdır. Fakat ihtiyaç kredileri konut sahibi olacak kadar yüksek miktarda kredi miktarına sahip değiller maalesef. Örneğin alacağınız evin fiyatı 90.000 TL ise, çekebileceğiniz maksimum ihtiyaç kredisi 20.000 veya 30.000 şeklindedir. Bu durumda yine işiniz konut kredisine kalmış gibi gözüküyor. Ancak dilerseniz bir miktar ihtiyaç kredisi ve bir miktar da konut kredisi şeklinde çalışabilirsiniz. Bu durumda en azından biraz daha uygun bir fiyat avantajı yakalamış olursunuz. Tabi tamamen değişken olan bu durum, ülkenin ve bankaların ekonomik dönemlerine, siyasi gelişmelere ve enflasyona bağlı olarak da farklılık gösterir.

Dolayısı ile alacağınız kredi miktarı veya uygulanacak faizlerde bu oranlarda farklılık gösterir. Bildiğiniz üzere bankada kredileri çekerken bu konuda bilgilendiriliyorsunuz ancak, kredileri alırken yine de tüm bu tutarları daha önceden araştırmanız, bir faiz ve vade araştırması yapmanız yine de yararınıza olacaktır. Dolayısıyla hangi bankayla çalışacağınıza önceden karar vermeniz halinde belki daha uygun fiyat avantajını da elde etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.