Finans Manşet

Forex Piyasası

Çocuk Parası Nereden Alınır?

İzin alacak annelerin ve çalışan bayanların merak ettiği konular arasında bulunan doğum parası nereden ve nasıl alınacağı gibi sorular vardır. Çalışmayan annelere de süt parası, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından İlçeler de bulunan Aile ve Yardımlaşma Ek hizmet binalarından veriliyor.

Doğum parası almak isteyen annelerde bazı şartlar aranıyor. Aranan şartlar da SGK’lı ve çalışıyor olmak gerekiyor. Eğer evlat edindiyseniz, mahkeme kararı sizdeyse ya da üvey çocuğunuzsa hepsi kapsam içindedir.

2018 senesinde bazı değişiklere uğrayan çocuk parası, ülke nüfusunun gençleştirilmesi adına fazla çocuk sahibi olmaya yönlendirmekti. Çocuk parası almak için en büyük şart, yeni doğan çocuğun 15 Mayıs 2018 itibari ile doğması gereklidir. Bu tarih öncesi doğum parası talep edenlere çocuk parası ödenmiyor.

Doğum Parası Alabilme Şartları Nelerdir?

  • Başvuru dilekçesinin doldurulması gereklidir.
  • Kamuda çalışan kişiler, çalıştıkları kurum içerisinden başvuru yapabilir.
  • Başvuru sırasında TC kimlik numaranızın bulunduğu kimlik kartınız gereklidir.
  • Anne ve çocuğun sağ olması gereklidir.
  • Türk vatandaşı olmak, annenin durumu uygun değilse, çocuğun babası başvuru işlemlerini yapabilir, kimlik paylaşım bilgileri doğrultusunda ödeme yapılabilir, yurtdışındaki Türk vatandaşlar, konsolosluklara başvurabilir ve şahsen başvuruda bulunmayan kişiler kargo ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulaması

Sadece E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi için şifreniz yoksa düşük ücret karşılığında tüm PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, E-Hizmetler sekmesine tıklayınız ve Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneğini seçerek çocuk parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Doğum Parası Nereden Ve Nasıl Alınır?

Gerekli olan TC kimlik numarasına sahip olmak gerekiyor. Doğum parası, gerçekleşmiş çocuk sayısına göre, daha sonradan doğacak olan çocuk ve kaçıncı çocuk olduğuna göre şartlar değişebiliyor. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 ve 3. ve diğer çocuklar için 600 TL ödenerek toplamda 1300 TL çocuk parası alabilirsiniz. Memur olan anne doğumdan önce 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta izin kullanabilir. SGK çocuk parası alabilmeniz için gerekli tüm şartlara sahipseniz eğer, E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk parası almaya hak kazanmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.