Finans Manşet

Forex Piyasası

Dosya Masraflarının İadesi İçin Neler Yapılmalı

Uğruna çok fırtınalar koparılan ve tüketicilerin büyük bir derdi olan dosya masrafları, en nihayetinde kısa zaman önce kaldırıldı. Bu nedenle de bankalar kesinti yaptıkları ücretleri tüketicilere iade etmek zorundalar. Ancak bunun için elbette ki bir süreç gerekiyor.

Dosya Masrafını İade Almak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Değişen son yasa ve yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte dosya masrafları tamamen kaldırıldı. Bankalar bundan sonra dosya masrafı altında çeşitli kesintiler yapamayacaklar. Ancak yine de durumu istismar eden ve bu şekilde bir uygulamaya gitmek yerine tüketiciye işi paslayan bankalar da haliyle mevcut. Yani bazı bankalar, dosya masraflarını tüketiciye yansıtıp, daha sonra yapılacak olan girişimler ile parayı iade ediyorlar.

Elbette ki diğer bankalar bu durumu doğrudan dosya masrafsız şekilde gerçekleştiriyorlar. Tanıtımlardaki “dosya masrafsız kredi” ibaresi de bundan dolayı konuluyor. Fakat her türlü halde de tüketicilerin nasıl ve nereye başvuru yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

Banka Olumsuz Yanıt Verirse

Ola ki banka dosya masrafınızı geri ödemez ise ve sizden kesinti yapmaya devam ederse, yapılacak ilk şey Tüketici Hakem Heyeti’ne gitmektir. Bir dilekçe hazırlama yolu ile başvurulan bu heyet, 3.000.- TL’nin altındaki durumları inceler. Daha fazla miktarlar ise Tüketici Mahkemesi’nin kapsamında değerlendirilir.

Eğer ikamet ettiğiniz yerde Tüketici Mahkemeleri yok ise Asliye Hukuk Mahkemesi de bu tür durumları inceleyebilir.

Dosya Masrafı İade Dilekçesi

Tüketicilerin bir dilekçe hazırlayıp söz konusu dilekçede 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na atıfta bulunması işleri kolaylaştıracaktır. Bu durumun hukuka aykırı olduğu, 10 yıl geçmişe dönük şekilde bakılarak tespit edilen alınmış tüm krediler ve ekstra kesintilerin tespiti önem taşır. Söz konusu dilekçe ilgili bankaya gönderilirken mutlaka iadeli ve taahhütlü şekilde yollanmalıdır.

Bu adımdan sonra bankanın 15 gün yasal itiraz süresi bulunur. Eğer ki banka bu süre içinde bir adım atmaz ya da olumsuz sonuçlu cevaplar ile size geri dönerse, iş yargıya taşınır. Hazırladığınız dilekçeye, yargıya gitme halinde avukat ve mahkeme masraflarının bankaya ödetileceğini de eklemeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.